Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

prof. Stanisław Leszczyc-Przywara

prof. Stanisław Leszczyc-Przywara

Grób prof. Stanisława Leszczyc-Przywary i jego żony Marii Eleonory z Munnichów Leszczyc-Przywarowej znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Spokojnej w Rydułtowach.

Profesor Stanisław Leszczyc-Przywara urodził się w Tarnpolu 6 lutego 1896 roku, zmarł w Świętej Annie k. Częstochowy 1 stycznia 1985 roku. Był jednym z ośmiorga dzieci Michała (pracującego przy regulacji rzeki Białej) oraz Eleonory - gospodyni domowej. Jego rodzina osiadła w Kąclowej na Sądecczyźnie na początku XX wieku. Jego brat - Franciszek wstąpił do zakonu dominikanów, drugi z braci - Antoni, zmobilizowany w 1939 roku, zginął w obronie Warszawy.

Jak głosi inskrypcja na jego mogile Profesor walczył za Polskę i żył dla Polski. Ukończył gimnazjum w Nowym Sączu. W dwudziestoleciu międzywojennym uczył historii i języka polskiego: w Hrubieszowie, Radzyniu Podlaskim, Kole nad Wartą i Sochaczewie.

Podczas I i II wojny światowej angażował się w działalność konspiracyjną pod pseudonimem Lotos, działał w harcerstwie, walczył w 4 pułku legionów. Brał udział w kampanii wrześniowej, wrócił do domu 18 listopada 1939 roku. Wyjechał z Sochaczewa do rodzinnej Kąclowej. Zorganizował w czerwcu 1944 roku maturalną Tajną Komisję Egzaminacyjną.

Po wojnie pracował w gimnazjum w Grybowie - za szerzenie wśród młodzieży ideałów wolnej polski został aresztowany przez UB.

Przeniósł się do Rydułtów, gdzie pracował jako nauczyciel w liceum ogólnokształcącym. Podczas pobytu w tym mieście zaprzyjaźnił się z księdzem Franciszkiem Blachnickim - Twórcą Ruchu Światło – Życie. Był kanclerzem Orderu Virtuti Civili, wiceprezesem krakowskiego związku Legionistów Polskich, członkiem honorowym Obywatelskiego Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego oraz Towarzystwa im. generała Kustronia. Odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej i Jasnogórskim Medalem Pro fide et Patria. Jego syn, także Stanisław, pseudonim Szary był działaczem ZHP i AK. Został bestialsko zamordowany 22 września 1944 roku. Mimo tortur nie wydał swoich towarzyszy, do końca pozostając wierny ideałom wyniesionym z domu rodzinnego.

Projekt: "Szkoła Patriotów"

#szkolapatriotow

Data dodania: 2023-09-19 08:34:59
Data edycji: 2023-09-20 12:34:16
Ilość wyświetleń: 170

Osiągnięcia uczniów

Więcej informacji

Sport w naszej szkole

Więcej informacji

Kalendarz

Szkoła dzisiaj

Więcej informacji
Projekty Unijne1981

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej