Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Majowe rocznice

Majowe rocznice

 

Przed nami czas świąt majowych, które są szczególnie ważne dla historii naszego kraju, a także naszego regionu. W tym roku bowiem oprócz Święta Pracy, Święta Flagi i Polonii, Święta Konstytucji 3 Maja obchodzić będziemy 100 rocznicę wybuchu III powstania śląskiego i powrotu Śląska do Macierzy. Warto sobie przypomnieć skąd wzięły się święta majowe, dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy.

 

 

1 maja

1 maja, to Międzynarodowy Dzień Pracy ustanowiony na pamiątkę wydarzeń z 1886 roku kiedy to w Chicago robotnicy wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko niskim płacom oraz 12–godzinnemu systemowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję wskutek czego zginęło wielu ludzi. Pierwsze obchody tego święta odbyły się w Wielkiej Brytanii, Francji i Belgii. W Polsce dzień 1 maja został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 roku.

2 maja

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Święto zostało wprowadzone w 2004 roku, a jego głównym celem jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

3 maja

3 maja obchodzimy Święto Konstytucji z 1791 roku. Była to pierwsza w Europie, a druga po amerykańskiej konstytucja na świecie. Za jej autorów uważa się króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego, a także filozofa i duchownego Hugo Kołłątaja. Konstytucja znosiła w Rzeczypospolitej złe i szkodliwe prawa – liberum veto, wolną elekcję, wprowadzała natomiast trójpodział władzy i tolerancję religijną. Uchwalenie konstytucji uważa się za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego państwa. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał następnym pokoleniom w dążeniach do odzyskania niepodległości.

 

III powstanie śląskie

W tym roku obchodzimy 100 rocznicę wybuchu III powstania śląskiego i przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Po przegranym plebiscycie z 20 marca 1921 roku stało się jasne, że tylko akcja zbrojna może zmienić niekorzystne dla Polaków plany podziału Śląska między Polskę, a Niemcy. Powstanie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, a jego dyktatorem ogłosił się Wojciech Korfanty - „Zwycięstwo osiągniemy za wszelką cenę i nie ma takiego mocarza na świecie, który by mógł nas okuć ponownie w kajdany germańskie” pisał 3 maja w odezwie do rodaków. W ciągu tygodnia powstańcom udało się opanować cały teren plebiscytowy. Najcięższe walki toczyły się o górę świętej Anny położonej na Wyżynie Śląskiej w dzisiejszym województwie opolskim. Walki trwały dwa miesiące i ostatecznie zdecydowały o korzystniejszym dla Polski podziale Górnego Śląska. Do naszego kraju przyłączono 29 % spornego terenu z 46 % ludności.

Data dodania: 2021-04-29 09:37:43
Data edycji: 2021-04-29 10:07:06
Ilość wyświetleń: 332

Osiągnięcia uczniów

Więcej informacji

Sport w naszej szkole

Więcej informacji

Kalendarz

Szkoła dzisiaj

Więcej informacji
Projekty Unijne1981

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej