44-310 Radlin
ul. mjr. P. I. Rogozina 55
3 maja – cóż to za data?
Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, nie wszyscy przywiązujemy wagę do ważnych uroczystości. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Zatrzymajmy się na chwilę...
Konstytucja, to najważniejszy dokument w państwie, zawiera prawa i obowiązki obywateli, mówi o tym, kto ma rządzić i jak ma rządzić w państwie, określa jego ustrój.
Konstytucja była ratunkiem dla Rzeczpospolitej, mogła wzmocnić państwo i stworzyć prawne podstawy do przekształcenia go w państwo silne i nowoczesne.
W XVIII wieku państwo polskie przeżywało poważny kryzys. Władza królewska była bardzo słaba, walki wewnętrzne niszczyły kraj, w rzeczywistości rządzili magnaci. Sytuację tę wykorzystywali sąsiedzi Polski.
Na szczęście znaleźli się w Polsce ludzie, którzy dostrzegli zło i grożące niebezpieczeństwo utraty niepodległości kraju. Byli to Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Stanisław Małachowski oraz wielu innych. To między innymi oni byli twórcami Konstytucji, która przeszła do historii pod nazwą Konstytucji 3 Maja.
Była to konstytucja postępowa jak na owe czasy. Konstytucja pierwsza w Europie, druga na świecie.
Ciekawe jak to było?
Wyobraźcie sobie ciepły, wiosenny dzień. Wokół Zamku Królewskiego zebrały się tłumy ludzi, wszyscy chcieli wiedzieć co dzieje się w sejmowej sali. Sejm obradował od czterech lat. Posłowie kochający ojczyznę dążyli do zmian, które uratowałyby nasz kraj przed upadkiem i utratą wolności. Do tego potrzebna była dobra i mądra konstytucja.
Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja nazywamy świętem wolności i radości. Już nasi przodkowie rozumieli, co znaczy wolność, naród, ojczyzna... A czym dla Was są te pojęcia?
Zastanówcie się.
Zapraszamy do rozwiązania krótkiego quizu z wiedzy o Konstytucji 3 Maja:
44-310 Radlin
ul. mjr. P. I. Rogozina 55