Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Siatkówka

Siatkówka

Krótka historia powstania i rozwoju piłki siatkowej na świecie

          Za twórcę siatkówki uważa się amerykańskiego profesora Williama G. Morgana pochodzącego z miejscowości Holyoke w Massachussets. Pewnego dnia w roku 1895 profesor zaproponował swoim uczniom grę, którą nazwał „Minonette”. Nowa gra polegała na przebijaniu piłki rękami nad zawieszonym sznurem. W roku 1900 zmieniono nazwę „Minonette” na „volleyball” czyli w dosłownym tłumaczeniu latająca piłka. Pierwszy narodowy turniej rozegrano już w 1913 r. w Manili. Do Europy siatkówka dotarła w czasie I wojny światowej. Starania by nowa gra została włączona do Igrzysk Olimpijskich przyniosły częściowy efekt w 1924 r. Na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu przedstawiono siatkówkę, jako sport pokazowy. W 1947 r. czternaście krajów (w tym również Polska) powołało do życia FIVB, czyli Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej. W 1948 r. odbyły się pierwsze Mistrzostwa Europy Mężczyzn, a już rok później odbyły się pierwsze Mistrzostwa Europy Kobiet i Mistrzostwa Świata Mężczyzn. Po raz pierwszy po wielu staraniach siatkówka została włączona do dyscyplin Olimpijskich w Japonii w roku 1964. Na początku XX wieku federacja siatkówki stała się najliczniejszą federacją na świecie. Liczy 219 krajowych federacji, czyli więcej niż federacji lekkoatletyki czy nawet piłki nożnej.

Siatkówka w Polsce

Siatkówka w obecnych czasach stała się jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. Każdorazowo mecze ligowe oraz reprezentacyjne przyciągają tłumy kibiców na trybuny, a nasze zespoły ligowe oraz drużyna narodowa należą do ścisłej światowej czołówki, udowadniając to przywożą medale z najważniejszych imprez sportowych. Do Polski piłka siatkowa trafiła po zakończeniu I wojny światowej. Pierwszy pokaz gry miał miejsce w Warszawie w 1919 roku. W 1929 r. rozegrano pierwsze w historii mistrzostwa Polski w Warszawie, które z każdym rokiem cieszyły się większą popularnością. 18.02.1948 roku Polska rozegrała swój pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy z Czechosłowacją. W 1957 r. powstał PZPS (Polski Związek Piłki Siatkowej). W 1954 r. rozegrano pierwszy sezon „klasy wydzielonej”, którą potem przemianowano na ekstraklasę. W kolejnych latach liga zmieniała nazwę jeszcze dwukrotnie na Polską Ligę Siatkówki, a ostatecznie na Plus Ligę.

                            Piłka siatkowa w Radlinie i Sportowej Szkole Podstawowej nr 2

         Początek siatkówki w Radlinie datuje się na 1979 rok, gdy w ramach KS Górnik Radlin została założona sekcja piłki siatkowej. W 1998 r. powstała Autonomiczna Sekcja Piłki Siatkowej Klubu Sportowego Górnik Radlin. W 2000 r. nastąpiło odłączenie ASPS wraz z całym majątkiem od reszty klubu za zgodą Zarządu KS Górnik - ASPS została przekształcona w Siatkarski Klub Górnik Radlin.

         W naszej szkole oprócz klas pływackich, szermierczych, gimnastycznych są również klasy sportowe o profilu piłka siatkowa. Nabory odbywają się już od klasy IV szkoły podstawowej. Młodzi siatkarze w pierwszym roku swojej przygody z siatkówką mają okazję debiutować w pierwszych „poważnych” zawodach jakimi są rozgrywki mini siatkówki w programie Kinder + Sport, którego ambasadorami są Sebastian Świderski i Piotr Gruszka. Co roku nasza szkoła wystawia reprezentację w kategorii „dwójek” – IV klasa, „trójek” – V klasa oraz „czwórek” – VI klasa. Na koncie naszej placówki są liczne medale finałów Mistrzostw Śląska oraz wysokie lokaty w finałach Mistrzostw Polski. Największym sukcesem jest złoty medal mistrzostw Polski w sezonie 2010/2011 w kategorii „dwójek”.

        Po VI klasie adepci siatkówki wkraczają w rozgrywki młodzieżowe. Podobnie jak w mini siatkówce tutaj również uczniowie naszej szkoły startują we wszystkich kategoriach wiekowych czyli: Młodzicy, Kadeci i Juniorzy, również mając na koncie wiele sukcesów Mistrzostw Śląska i Mistrzostw Polski.
        Oprócz siatkówki halowej w sezonie jesienno – zimowym startujemy także w zawodach siatkówki plażowej. Do dyspozycji siatkarzy mamy przy budynku głównym dwa profesjonalne boiska do siatkówki plażowej, gdzie odbywają się liczne zawody w tej dyscyplinie aż do rangi finałów Mistrzostw Śląska i Mistrzostw Polski. Uczniowie naszej szkoły co roku zdobywają medale mistrzostw Śląska i Mistrzostw Polski, a największym sukcesem w tej dyscyplinie sportowej jest 3 miejsce Mistrzostw Świata w 2017 r., które odbyły się w Papeete.

        Od kilku lat w naszej placówce odbywa się również nabór dziewcząt do klasy sportowej o profilu piłka siatkowa. Treningi dla chłopców w klasach IV-VIII odbywają się pięć razy w tygodniu po 1,5 godziny. Dla dziewcząt w klasach VII-VIII trzy razy w tygodniu po 1,5 godziny. Zajęcia sportowe prowadzone są w profesjonalnie wyposażonych salach gimnastycznych w Domu Sportu i budynku głównym naszej szkoły. Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 w Radlinie ściśle współpracuje z Siatkarskim Klubem Górnik Radlin.

Data dodania: 2020-07-15 21:06:17
Data edycji: 2022-05-09 09:20:45
Ilość wyświetleń: 2101

Osiągnięcia uczniów

Więcej informacji

Sport w naszej szkole

Więcej informacji

Kalendarz

Szkoła dzisiaj

Więcej informacji
Projekty Unijne1981

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej