Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Siatkówka

Siatkówka

Krótka historia powstania i rozwoju piłki siatkowej na świecie

          Za twórcę siatkówki uważa się amerykańskiego profesora Williama G. Morgana pochodzącego z miejscowości Holyoke w Massachussets. Pewnego dnia w roku 1895 profesor zaproponował swoim uczniom grę, którą nazwał „Minonette”. Nowa gra polegała na przebijaniu piłki rękami nad zawieszonym sznurem. W roku 1900 zmieniono nazwę „Minonette” na „volleyball” czyli w dosłownym tłumaczeniu latająca piłka. Pierwszy narodowy turniej rozegrano już w 1913 r. w Manili. Do Europy siatkówka dotarła w czasie I wojny światowej. Starania by nowa gra została włączona do Igrzysk Olimpijskich przyniosły częściowy efekt w 1924 r. Na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu przedstawiono siatkówkę, jako sport pokazowy. W 1947 r. czternaście krajów (w tym również Polska) powołało do życia FIVB, czyli Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej. W 1948 r. odbyły się pierwsze Mistrzostwa Europy Mężczyzn, a już rok później odbyły się pierwsze Mistrzostwa Europy Kobiet i Mistrzostwa Świata Mężczyzn. Po raz pierwszy po wielu staraniach siatkówka została włączona do dyscyplin Olimpijskich w Japonii w roku 1964. Na początku XX wieku federacja siatkówki stała się najliczniejszą federacją na świecie. Liczy 219 krajowych federacji, czyli więcej niż federacji lekkoatletyki czy nawet piłki nożnej.

Siatkówka w Polsce

Siatkówka w obecnych czasach stała się jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. Każdorazowo mecze ligowe oraz reprezentacyjne przyciągają tłumy kibiców na trybuny, a nasze zespoły ligowe oraz drużyna narodowa należą do ścisłej światowej czołówki, udowadniając to przywożą medale z najważniejszych imprez sportowych. Do Polski piłka siatkowa trafiła po zakończeniu I wojny światowej. Pierwszy pokaz gry miał miejsce w Warszawie w 1919 roku. W 1929 r. rozegrano pierwsze w historii mistrzostwa Polski w Warszawie, które z każdym rokiem cieszyły się większą popularnością. 18.02.1948 roku Polska rozegrała swój pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy z Czechosłowacją. W 1957 r. powstał PZPS (Polski Związek Piłki Siatkowej). W 1954 r. rozegrano pierwszy sezon „klasy wydzielonej”, którą potem przemianowano na ekstraklasę. W kolejnych latach liga zmieniała nazwę jeszcze dwukrotnie na Polską Ligę Siatkówki, a ostatecznie na Plus Ligę.

                            Piłka siatkowa w Radlinie i Sportowej Szkole Podstawowej nr 2

         Początek siatkówki w Radlinie datuje się na 1979 rok, gdy w ramach KS Górnik Radlin została założona sekcja piłki siatkowej. W 1998 r. powstała Autonomiczna Sekcja Piłki Siatkowej Klubu Sportowego Górnik Radlin. W 2000 r. nastąpiło odłączenie ASPS wraz z całym majątkiem od reszty klubu za zgodą Zarządu KS Górnik - ASPS została przekształcona w Siatkarski Klub Górnik Radlin.

         W naszej szkole oprócz klas pływackich, szermierczych, gimnastycznych są również klasy sportowe o profilu piłka siatkowa. Nabory odbywają się już od klasy IV szkoły podstawowej. Młodzi siatkarze w pierwszym roku swojej przygody z siatkówką mają okazję debiutować w pierwszych „poważnych” zawodach jakimi są rozgrywki mini siatkówki w programie Kinder + Sport, którego ambasadorami są Sebastian Świderski i Piotr Gruszka. Co roku nasza szkoła wystawia reprezentację w kategorii „dwójek” – IV klasa, „trójek” – V klasa oraz „czwórek” – VI klasa. Na koncie naszej placówki są liczne medale finałów Mistrzostw Śląska oraz wysokie lokaty w finałach Mistrzostw Polski. Największym sukcesem jest złoty medal mistrzostw Polski w sezonie 2010/2011 w kategorii „dwójek”.

        Po VI klasie adepci siatkówki wkraczają w rozgrywki młodzieżowe. Podobnie jak w mini siatkówce tutaj również uczniowie naszej szkoły startują we wszystkich kategoriach wiekowych czyli: Młodzicy, Kadeci i Juniorzy, również mając na koncie wiele sukcesów Mistrzostw Śląska i Mistrzostw Polski.
        Oprócz siatkówki halowej w sezonie jesienno – zimowym startujemy także w zawodach siatkówki plażowej. Do dyspozycji siatkarzy mamy przy budynku głównym dwa profesjonalne boiska do siatkówki plażowej, gdzie odbywają się liczne zawody w tej dyscyplinie aż do rangi finałów Mistrzostw Śląska i Mistrzostw Polski. Uczniowie naszej szkoły co roku zdobywają medale mistrzostw Śląska i Mistrzostw Polski, a największym sukcesem w tej dyscyplinie sportowej jest 3 miejsce Mistrzostw Świata w 2017 r., które odbyły się w Papeete.

        Od kilku lat w naszej placówce odbywa się również nabór dziewcząt do klasy sportowej o profilu piłka siatkowa. Treningi dla chłopców w klasach IV-VIII odbywają się pięć razy w tygodniu po 1,5 godziny. Dla dziewcząt w klasach VII-VIII trzy razy w tygodniu po 1,5 godziny. Zajęcia sportowe prowadzone są w profesjonalnie wyposażonych salach gimnastycznych w Domu Sportu i budynku głównym naszej szkoły. Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 w Radlinie ściśle współpracuje z Siatkarskim Klubem Górnik Radlin.

Data dodania: 2020-07-15 21:06:17
Data edycji: 2022-05-09 09:20:45
Ilość wyświetleń: 2628

Osiągnięcia uczniów

Więcej informacji

Sport w naszej szkole

Więcej informacji

Kalendarz

Szkoła dzisiaj

Więcej informacji
Projekty Unijne1981

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej