Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Pływanie

Pływanie

Pływanie jest jedną z najstarszych dyscyplin sportu. Pierwszy raz na Igrzyskach Olimpijskich pojawiło się w roku 1896. Szkolenie sportowe z tej dyscypliny w Sportowej Szkole Podstawowej oparte jest na dwóch zasadniczych etapach.

            W pierwszym etapie uczestniczą obowiązkowo wszyscy uczniowie naszej szkoły. Początkowo dzieci w II klasie oswajają się z wodą podczas zajęć na małym basenie, które odbywają się dwa razy w tygodniu. Tam nabierają umiejętności podstawowego poruszania się w wodzie. Uczniowie wykonują m.in. ćwiczenia wypornościowe, zanurzanie głowy pod wodę, poślizgi w różnych pozycjach ułożenia ciała, wyławianie przedmiotów z dna basenu czy pływanie w pozycji na plecach i na piersiach w uproszczonej formie. Druga część tego etapu odbywa się w klasie III, już na pełnowymiarowym 25 metrowym basenie. Częstotliwość zajęć zostaje zwiększona do trzech spotkań w tygodniu. W tym czasie dzieci oswajają się z wodą głęboką. Tematyka zajęć zawiera doskonalenie pływania stylem grzbietowym, kraulem na piersiach w pełnej koordynacji oraz naukę stylu klasycznego i elementów pływania stylem motylkowym. Ponadto występują takie elementy jak: skok do wody głębokiej, nurkowanie w głąb, wślizg do wody, skok do stylu grzbietowego. W połowie klasy trzeciej wszyscy uczniowie mogą sprawdzić swoje umiejętności podczas corocznych zawodów mikołajkowych. Na koniec klasy III przeprowadzane są egzaminy do klasy pływackiej.

            Od klasy IV rozpoczyna się drugi etap, czyli szkolenie sportowe. Tematyka, formy oraz treści treningów oparte są na opracowanym przez Polski Związek Pływacki systemie szkolenia sportowego. Siatka godzin treningowych wygląda następująco:

 

IV klasa           – 10 godzin tygodniowo
V klasa            – 12 godzin tygodniowo
VI - VIII klasy – 15 godzin tygodniowo

            Uczniowie naszej szkoły mają na swoim koncie liczne sukcesy sportowe. Wielokrotnie nasi zawodnicy stawali na najwyższych stopniach podium zdobywając medale podczas imprez okręgowych jak i ogólnopolskich.

 

Film przedstawiający trening pływacki uczniów Sportowej Szkoły Podstawowej - klasy 5a, podopiecznych trenera Wojciecha Szulca.
https://www.youtube.com/watch?v=sMg6JNoGEzw  

Data dodania: 2020-07-15 21:03:02
Data edycji: 2022-05-09 09:21:20
Ilość wyświetleń: 1205

Osiągnięcia uczniów

Więcej informacji

Sport w naszej szkole

Więcej informacji

Kalendarz

Szkoła dzisiaj

Więcej informacji
Projekty Unijne1981

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej