Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Święto zostało zainicjowane w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (The International Board on Books for Young People-IBBY).  Obchodzone jest 2 kwietnia, w dniu urodzin znanego na całym świecie duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Każdego roku organizatorem obchodów święta jest inne państwo. 

Polska była organizatorem święta w 1979 roku, zaś przewodnie hasło tych obchodów brzmiało: „Książka moim oknem na świat”.

W ramach święta, organizowane są dla dzieci i rodziców wydarzenia literackie, spotkania z autorami książek dla małych czytelników oraz warsztaty artystyczne.

W 2007 roku Czechy w Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci ustanowiły akcję pod nazwą „Noc z Andersenem”. W bibliotekach o tej porze organizowane są spotkania, w czasie których dzieci słuchają baśni Andersena. 

 

Tegoroczny plakat zaprojektował zdobywca nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena w 2014 r. – Roger Mello z Brazylii. Natomiast autorką polskiego plakatu jest Dorota Wojciechowska-Danek. 

 

Ciekawostka: Najwyższym światowym odznaczeniem w dziedzinie twórczości dla dzieci jest Międzynarodowa Nagroda im. H.Ch.Andersena. Medal przyznawany jest co dwa lata. Po raz pierwszy wręczony był w 1956 roku na Kongresie w Sztokholmie. Początkowo otrzymywali go jedynie pisarze, a od 1966 r. ilustratorzy, od 1978 tłumacze. W 1982 roku Medal im. H.Ch.Andersena otrzymał polski artysta plastyk Zbigniew Rychlicki. O wysokiej randze tej nagrody świadczy też jej inna, nieoficjalna nazwa - "Mały Nobel".

Data dodania: 2021-04-02 09:53:20
Data edycji: 2022-04-27 21:39:25
Ilość wyświetleń: 508

Osiągnięcia uczniów

Więcej informacji

Sport w naszej szkole

Więcej informacji

Kalendarz

Szkoła dzisiaj

Więcej informacji
Projekty Unijne1981

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej